img

Blizny po trądziku. Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych?

Blizny zanikowe oraz przebarwienia po trądziku nie są wyłącznie problemem nastolatków. Często nawet jeśli wiek nastoletni ma się ze sobą dużym utrapieniem są właśnie takie problemy jak cera trądzikowa, blizny po trądziku. Jak będzie można pozbyć się starych i unikać powstania nowych blizn potrądzikowych?

Blizny potrądzikowe to problem i nastolatków i osób dorosłych. Warto pamiętać, że trądzik to stan zapalny, przed którym organizm będzie się bronił jak przed innymi problemami zdrowotnymi. Komórki układu odpornościowego walczą z infekcją, prowadza procesy gojenia uszkodzonej tkanki. Aby wyleczyć wyprysk należy jednak wcześnie eliminować zalegające tam martwe bakterie i komórki. Jeśli tego nie zrobimy proces gojenia będzie zaburzony a tkanka będzie źle zbudowana. Dlatego właśnie pojawiać się będzie blizna zanikowa, widoczna w postaci miejscowego zagłębienia. Jej głębokość i rozległość zależy od wielkości i stopnia zaawansowania trądziku.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Jeśli chcemy zapobiegać tworzeniu się blizn należy odpowiednio zadbać o cerę trądzikowa. Należy starać się, by nie dochodziło do stanów zapalnych, oczyszczać i złuszczać skórę a przy jej zaczerwienieniu należy działać przeciwzapalnie. W tym celu raz w miesiącu będzie można realizować peeling kwasem salicylowym albo zabieg mikrodermabrazji. Warto również przejść odpowiednią dietę bogatą w witaminy i antyutleniacze, a także ograniczyć spożywanie pikantnych posiłków. Nie należy przesuszać skóry, ponieważ spowoduje to jedynie wzmożenie pracy gruczołów łojowych, które będą chciały ją nawilżyć a jednocześnie dojdzie do zatkania porów i przyspieszy się rozwój trądziku.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Jak tworzą się blizny potrądzikowe?

Jeśli dojdzie do powstania stanu zapalnego najlepiej jak najszybciej wprowadzić leczenie. Stosuje się niekiedy antybiotykoterapię oraz retinoidy, ale takie leczenie jest mocno obciążające dla organizmu. Dlatego powinno się stosować to wyłącznie dla ciężkich postaci trądziku. Tego typu metody często nie pozwolą całkowicie eliminować trądziku. U wielu pacjentów leczenie doustnie i tak sprawia, że nadchodzi nawrót choroby.

Laseroterapia leczy trądzik o średnim nasileniu

Trądzik z niewielkim i średnim nasileniem lepiej będzie leczyć z pomocą laseroterapii. Najczęściej proponuje się laser bromkowo – miedziowy, który eliminuje stan zapalny i chroni przed pojawieniem się nowego. Zabieg zajmuje około 15 minut i będzie bezbolesny. Laser ma wiele pozytywnych działań. Promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik jaki znajduje się w bakteriach, które odpowiadają za rozwój trądziku. W taki sposób są one redukowane a co się z tym wiąże będzie następował spadek, jeśli chodzi o pojawienie się nowych zmian. Poza tym przez działanie biostymulujące laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony oraz regeneracji a także ma działanie przeciwzapalne i powoduje, że blakną przebarwienia skórne. W przypadku trudnych do pokonania zmian należy wykonywać większe ilości zabiegów, by dało się wypracować zadowalające efekty.

Jacek Wójcik

Redakcja informator-medyczny.info.pl

Zobacz również