img

Cellulit i rozstępy: jaki jest związek?

Cellulit i rozstępy: różnice i podobieństwa

Jak wiele kobiet instynktownie wie, cellulit i rozstępy są ze sobą ściśle powiązane.

Istnieją podobieństwa, opisane poniżej, ale są też różnice, z których główna polega na tym, że cellulit obejmuje również tkankę tłuszczową, co dodatkowo komplikuje sprawę.

Odkryj kremy Celluence® do nóg
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

Skóra właściwa i podskóra

Zarówno rozstępy, jak i cellulit są strukturami stosunkowo głębokimi, przy czym rozstępy występują w skórze właściwej, a cellulit jeszcze głębiej, w podskórnej warstwie skóry, a w mniejszym stopniu w skórze właściwej.

W obu przypadkach głupie metody naskórkowe, takie jak szczotkowanie ciała na sucho, złuszczanie naskórka i peelingi chemiczne, nie przynoszą absolutnie żadnych rezultatów. Mikronakłuwanie może nieco pomóc na rozstępy, jeśli jest dość głębokie, krwawiące i bolesne, ale nie pomaga na cellulit.

Estrogen i cykl menstruacyjny

Na początek, oba te problemy występują zazwyczaj u kobiet w wieku reprodukcyjnym, co sugeruje związek z estrogenami i cyklem menstruacyjnym, które razem wpływają na metabolizm kolagenu i elastyny.

Preferowane jest wczesne leczenie i zapobieganie

Oba rodzaje rozstępów są trudne do leczenia i łatwiejsze do wyleczenia, jeśli są leczone wcześnie.

W przypadku rozstępów, czerwone/purpurowe rozstępy mają większe szanse na zmniejszenie rozmiaru i zaniknięcie, jeśli są wcześnie leczone. Białe rozstępy są bardzo trudne do leczenia, ponieważ oznaczają utrwalone uszkodzenie tkanki skórnej.

W przypadku cellulitu, leczenie go we wczesnym stadium, a jeszcze lepiej zapobieganie mu, gdy jest w fazie przedcellulitowej, jest znacznie skuteczniejsze niż czekanie, aż stanie się twardy, obrzmiały i bolesny, po latach.

Gwałtowna ekspansja, rozciąganie i kurczenie się skóry/tkanki łącznej

Zarówno rozstępy, jak i cellulit powstają w wyniku rozrostu tkanki.

W przypadku rozstępów mamy do czynienia z gwałtownym rozszerzeniem skóry spowodowanym przybieraniem na wadze lub nagłym wzrostem u nastolatków.

W przypadku cellulitu mamy do czynienia z gwałtownym rozszerzaniem się kulek tłuszczowych, które ulegają rozciągnięciu:

  • otoczkę łącznotkankową, która otacza kuleczki tłuszczowe

  • pasma tkanki łącznej, które mocują powierzchnię skóry do znajdującej się pod nią powięzi.

Tak więc w obu przypadkach, rozstępów i cellulitu, mamy do czynienia z nagłym rozciągnięciem tkanki, co ostatecznie prowadzi do reaktywnego skrócenia tkanki łącznej przez wyspecjalizowane komórki - miofibroblasty.

W rzeczywistości jeden z autorów stwierdził, że cellulit jest, przynajmniej częściowo, problemem rozstępów pionowych.

(Jest to oczywiście dodatek do nagromadzenia podskórnej tkanki tłuszczowej, co w przypadku cellulitu jest jak słoń w pokoju).

Kolagen i elastyna

Zarówno w przypadku rozstępów, jak i cellulitu, mamy do czynienia z zaburzeniami syntezy i katabolizmu kolagenu i elastyny przez fibroblasty, dlatego oba schorzenia estetyczne dobrze reagują na stymulację funkcji fibroblastów i wysiłki zmierzające do remodelowania kolagenu.

Również w obu przypadkach i z różnych powodów potrzeba czegoś więcej niż stymulacja fibroblastów, ale pozostaje ona dobrym punktem wyjścia do leczenia.

W obu przypadkach przydatne jest także remodelowanie kolagenu. Remodelowanie kolagenu polega na rozbiciu nadmiernego/zmienionego kolagenu tkanki bliznowatej, który charakteryzuje się również brakiem włókien elastyny, i zastąpieniu go świeżym, funkcjonalnym kolagenem, bogatym w elastynę.

W większości przypadków łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale można to stopniowo osiągnąć dzięki radiofrekwencji, ultradźwiękom i kilku naturalnym cząsteczkom, o których wiadomo, że mają właśnie takie działanie.

Jak leczyć cellulit i rozstępy?

Oprócz zabiegów, cellulit wymaga także diety i ćwiczeń fizycznych, aby "opróżnić" powiększone powierzchowne komórki tłuszczowe.

Poza tym, leczenie obu tych dolegliwości jest dość podobne, ponieważ wszystkie techniki i aktywne cząsteczki stosowane w przypadku cellulitu pomagają również w przypadku rozstępów.

Białe rozstępy są widoczną i utrwaloną tkanką bliznowatą, więc ich poprawa następuje znacznie wolniej niż w przypadku cellulitu, natomiast rozstępy czerwone/fioletowe mogą ulec poprawie znacznie szybciej.

Radiofrekwencja i ultradźwięki

Częstotliwość radiowa o dużej mocy i głębokim działaniu jest powszechnie uznawana za najlepszą możliwą technologię napinania skóry i stymulacji kolagenu/elastyny.

Wiadomo, że zarówno radiofrekwencja tkanek głębokich, jak i ultradźwięki pomagają również w remodelowaniu tkanek, ale w praktyce klinicznej wydaje się, że ultradźwięki nie są tak ważne i skuteczne, przynajmniej w porównaniu z radiofrekwencją.

Aktywne cząsteczki zwalczające zarówno cellulit, jak i rozstępy

Główne naturalne cząsteczki aktywne, które mogą pomóc w remodelowaniu tkanek, to EGCG z zielonej herbaty, kurkumina z kurkumy i cztery triterpeny z centella asiatica. Istnieje wiele innych, ale te są najczęściej badane pod kątem ich działania remodelującego tkanki.

Cellulit wymaga również komponentu redukującego tkankę tłuszczową, dlatego takie składniki jak forskolina i kofeina są dla niego niezbędne. Ponadto, oba składniki mogą również pomóc w walce z rozstępami, ponieważ wiadomo, że hamują TGF-β1, cechę charakterystyczną tkanki bliznowatej i proliferacji miofibroblastów.

Wszystkie powyższe substancje czynne poprawiają również mikrokrążenie, które jest ważnym elementem procesu gojenia się tkanek.

Wszystkie te molekuły, z wyjątkiem kofeiny, są dość drogie i niewielu producentów, jeśli w ogóle, łączy je w jednym produkcie ze względu na koszty. Stąd powszechne przekonanie, że kremy na cellulit/rozstępy "nie działają": ponieważ większość produktów nie zawiera prawie nic z istotnych składników aktywnych w znaczących stężeniach, a lukę wypełnia sprytny marketing, który ma na celu sprzedanie tych kremów nieświadomemu społeczeństwu.

Jednak preparaty wieloskładnikowe o wysokiej czystości i wysokim stężeniu (plus zdrowe odżywianie i ćwiczenia w przypadku cellulitu) mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności zarówno cellulitu, jak i rozstępów, zwłaszcza w przypadku rozstępów i cellulitu we wcześniejszych stadiach.

Zabiegi nie są absolutnie konieczne, ale jeśli są dostępne, pomogą przyspieszyć cały proces i zapewnią bardziej imponujące rezultaty.

Odkryj kremy Celluence® Legs
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

© 2021 LipoTherapeia. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania bez pisemnej zgody.

Michał Kaczmarek

Redakcja informator-medyczny.info.pl

Zobacz również