img

Cienie pod oczami – dlaczego powstają i jak z nimi walczyć

Wstęp

Obecnie bardzo ważnym aspektem naszego życia jest to jak wyglądamy. Nasz wygląd odbierany jest jak wizytówka i to zarówno, gdy chodzi o kobiety jak i o mężczyzn. To jak się reprezentujemy wpływa na naszą pewność siebie, co dalej przekłada się na relację z innymi osobami. Szczególna uwaga skupia się na twarzy, z której wyczytać można emocje, nastroje, ale również wiek. Okolica, po której najbardziej widać upływ czasu są oczy. Jest to związane z tym jak zbudowane są tkanki w okolicy oczu. Znajduje się tam bardzo cienka skóra na poziomie 0,4-0,5 mm. Tkanka podskórna będzie bardzo cienka, albo w ogóle nie będzie występować, tym samym odporność na bodźce zewnętrzne praktycznie nie istnieje. Najgrubsze obszary są w okolicy kącików oczu a także pod łukiem brwiowym. W obrębie powiek praktycznie nie ma gruczołów skórnych co sprawia, że nie ma tam również płaszcza wodno – lipidowego, który będzie zabezpieczał przed utratą wilgoci i wpływem szkodliwych czynników.

Okolica oka jest narażona na stałą prace aż 22 mięśni mimicznych, które będą wpływać na pojawienie się zmarszczek. Procesy jakie zachodzą w tkankach zmniejszają ilości fibroblastów, pojawiać się mogą zwyrodnienia włókien kolagenowych i sprężystych, zmniejszenie ilości endogennego kwasu hialuronowego co wpływa na utratę jędrności oraz elastyczności skóry. Ze względu na występowanie małej ilości naczyń włosowatych krążenie będzie istotnie utrudnione albo zaburzone, co prowadzi do zastojów limfatycznych i cienie. Trzeba więc odpowiednio pielęgnować skore w okolicach oczu, by zachować jej młody wygląd.

Jak walczyć z cieniami pod oczami?

W zabiegach pielęgnacyjnych kluczem do sukcesu będzie dobra diagnoza oraz dobór zabiegów do potrzeb oraz oczekiwań pacjenta. Branża kosmetyczna ma dla nas szereg zabiegów estetycznych, które skutecznie przywracają młodszy wygląd w okolicy oka. Co prawda jest to duże wyzwanie, ponieważ z punktu widzenia fizjologicznego ten obszar nie należy do najłatwiejszych.

Usuwanie cieni pod oczami

Cienka skóra pod oczami, naczynia krwionośne, limfatyczne a także przebieg głównych gałęzi nerwowych wpływają na to, że nie każda technika w medycynie estetycznej w tej okolicy może być stosowana. Do najnowocześniejszych zabiegów jakie poleca się w okolicach oka zalicza się karboksyterapia. Badania kliniczne potwierdzają, że jest to metoda skuteczna, będzie pozytywnie wpływać na redukcję cieni pod oczami, może je zmniejszyć o 90%. Dzięki temu, że efekty są rewelacyjne zabiegi z użyciem karboksyterapii staja się podstawą oferty w salonie kosmetycznym.

Dlaczego karboksyterapia jest taka skuteczna?

Szereg procesów fizjologicznych jakie zachodzą w organizmie wynika z tego, że wprowadza się podskórnie dwutlenek węgla, który sprawia, że organizm aktywuje czynniki wzrostowe w organizmie. W wyniku aktywacji czynnika wzrostu naczyń tworzą się nowe sieci kapilarów, dzięki czemu poprawia się mikrokrążenie. Większy będzie przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych. Dzięki temu rzeczywiście będzie można oczekiwać, że wygląd skóry zostanie istotnie poprawiony.

Michał Kaczmarek

Redakcja informator-medyczny.info.pl

Zobacz również