img

Czy siedzenie powoduje cellulit, luźną skórę i zatrzymywanie wody w organizmie?

Czy komputer i telefon komórkowy mogą powodować cellulit?

"Cellulit od siedzenia. Dla większości pracowników biurowych praca w dzisiejszych czasach jest niemal całkowicie siedząca, przez większość czasu polegająca jedynie na przesuwaniu palcami po komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym. Jak się przekonamy, w połączeniu z niewłaściwą dietą jest to główna przyczyna zatrzymywania wody w organizmie, cellulitu i utraty jędrności skóry.

Równocześnie nie brakuje okazji do spożywania kalorycznych przekąsek - większość automatów w biurach zazwyczaj wydaje chipsy, napoje gazowane i batoniki czekoladowe, co jeszcze bardziej pogarsza sytuację.

Przyjrzyjmy się, w jaki sposób siedzący tryb życia, komputery i telefony komórkowe powodują cellulit, utratę jędrności skóry i zatrzymywanie wody w organizmie oraz co można z tym zrobić w praktyce.

Odkryj kremy do nóg Celluence® Legs
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie

Czy siedzący tryb życia powoduje cellulit? Brak ruchu ma bezpośredni wpływ na jędrność skóry

Twoje ciało potrzebuje mechanicznej stymulacji, aby utrzymać produkcję kolagenu i elastyny oraz populację komórek kolagenowych na wysokim poziomie, a ta mechaniczna stymulacja w naturalny sposób pochodzi z chodzenia lub innych rodzajów ruchu (bieganie, pływanie, taniec itp.).

Bez mechanicznej stymulacji skóra stopniowo staje się luźna, a mięśnie tracą napięcie i siłę (nawet kości tracą swoją gęstość). Do tego dochodzi wpływ braku aktywności na bilans kaloryczny, który sprawia, że tyjemy.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie "czy siedzenie powoduje cellulit" brzmi: nie tylko powoduje nadwagę i cellulit z powodu niespalania kalorii, ale także bezpośrednio sprawia, że skóra staje się luźna, a naczynia krwionośne słabsze, co prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie.

Cukier - świetny w pracy biurowej, zły dla twoich pośladków i ud

Z drugiej strony, spożywanie pokarmów bogatych w cukier, takich jak czekoladki, chipsy, rogaliki i napoje gazowane, odżywia i stymuluje mózg przez cały dzień, pomagając Ci wykonać zadania przy komputerze, ale prowadzi również do gromadzenia się tłuszczu.

Glukoza, pochodząca z cukru, owoców i skrobi, jest głównym paliwem dla mózgu, ale nie cała glukoza pozyskiwana z pożywienia trafia do mózgu.

Niestety, większość z niej ląduje na tyłku, udach i brzuchu. Jedzenie zbyt dużo i zbyt mało ruchu również prowadzi do gromadzenia się tłuszczu, nawet jeśli spożywane pokarmy nie zawierają tłuszczu i cukru.

Tłuszcz nie tylko sprawia, że tyjesz, ale pośrednio sprawia też, że twoja skóra staje się luźna

Nadmierne nagromadzenie tłuszczu prowadzi również do rozluźnienia skóry. Dzieje się tak dlatego, że kiedy tkanka tłuszczowa gromadzi tłuszcz, rozbija tkankę kolagenową, aby zrobić miejsce dla swojej ekspansji. Jest to powód, dla którego miejsca, w których rośnie tłuszcz, stają się luźne i zwiotczałe: kolagen zapewniający jędrność zostaje zniszczony, aby zrobić miejsce dla tych miękkich i gąbczastych komórek tłuszczowych. Efekt ten jest uzupełnieniem wspomnianego powyżej zwiotczenia spowodowanego utratą kolagenu w wyniku braku aktywności fizycznej.

Podsumowując, luźna skóra jest powodowana zarówno przez ruch, jak i przez gromadzący się tłuszcz, niezależnie od przyczyny jego nagromadzenia. Tłuszcz, który się gromadzi, niszczy strukturę tkanki łącznej i sprawia, że staje się ona luźna. Tłuszcz dosłownie zżera skórę i tkankę łączną, dzięki którym zachowujesz jędrność.

Siedzący tryb życia osłabia naczynia krwionośne i prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie.

Ponadto udowodniono, że siedzenie przez cały dzień hamuje krążenie i drenaż limfatyczny, zwłaszcza w nogach, a spożywanie cukru i tłuszczu jeszcze bardziej pogarsza sytuację (cukier i tłuszcz mają negatywny wpływ na funkcjonowanie układu limfatycznego). Efektem końcowym jest zatrzymanie wody w organizmie.

Zatrzymanie wody w organizmie, cukier oraz niektóre oleje i tłuszcze prowadzą do przewlekłego, słabo nasilonego stanu zapalnego

Zatrzymywanie wody w organizmie to także podatny grunt dla powstawania stanów zapalnych o niskim stopniu nasilenia. Co więcej, cukier i tłuszcze są również odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych o niskim stopniu nasilenia, co prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie, tworząc błędne koło.

Co więcej, nadmierne spożycie tłuszczów utlenionych, kwasów tłuszczowych trans (tłuszczów uwodornionych) lub tłuszczów omega-6 również prowadzi do powstawania stanów zapalnych niskiego stopnia. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nasza dieta zawiera niebezpieczny nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6, zwłaszcza w stosunku do kwasów omega-3, co ma prozapalny wpływ na nasz organizm.

Cukier powoduje glikację, która uszkadza skórę i tkankę łączną, powodując ich rozluźnienie i stany zapalne.

Co więcej, cukier powoduje glikację, którą definiuje się jako pogorszenie jakości białka w organizmie na skutek połączenia go z cukrami. Glikacja kolagenu, najważniejszego białka skóry, powoduje starzenie się i pogorszenie jakości skóry oraz znajdującej się pod nią tkanki łącznej.

Drinki po pracy upośledzają pracę wątroby i detoksykację organizmu

Picie drinków po pracy w towarzystwie klientów lub współpracowników zwiększa dzienny ładunek kalorii i osłabia funkcję detoksykacyjną wątroby.

To oczywiste: praca przy komputerze i siedzący tryb życia powodują cellulit

Cellulit definiuje się jako obrzękowe włóknisto-miażdżycowe zapalenie tkanki tłuszczowej, co zasadniczo oznacza stan zapalny powierzchniowej tkanki tłuszczowej połączony z zatrzymywaniem wody i stwardnieniem (degeneracją) tkanki łącznej.

Jak widać, skutki siedzącej, komputerowej pracy na udach i pośladkach dokładnie pasują do opisu cellulitu.

To bardzo proste: jeśli nic z tym nie zrobisz, praca przez 8, 10 lub 12 godzin w biurze przed komputerem, przy minimalnym ruchu palców i braku innych ruchów ciała, prędzej czy później doprowadzi do powstania cellulitu, nadmiernych lokalnych złogów tłuszczu, wiotkości skóry i ogólnego starzenia się skóry.

Telefony komórkowe i media społecznościowe powodują cellulit

W dzisiejszych czasach coraz więcej czasu spędzamy na Facebooku, Twitterze, Instagramie i innych mediach społecznościowych, zamiast spotykać się z ludźmi osobiście.

To znowu oznacza jedno: za dużo ruszamy palcami (co prowadzi do iPhone'a), a za mało ruszamy pupą, co prowadzi do rozluźnienia skóry, nagromadzenia tłuszczu, opuchlizny i cellulitu.

Jak zapobiegać cellulitowi, zatrzymywaniu wody w organizmie i utracie jędrności skóry za pomocą "Protokołu zamrażania"?

Jednak nie wszystko jest stracone. Istnieją proste sposoby, dzięki którym można odwrócić, a nawet zatrzymać ten "rozkład" kształtu ciała, bez poświęcania kariery, wyrzucania iPhone'a czy rezygnacji z Instagrama (nie daj Boże)!

Protokół Zamrożenia obejmuje małe, proste działania, które mają na celu "cofnięcie" większości negatywnych skutków, jakie nasz styl życia oparty na pracy z komputerem i telefonem komórkowym wywiera na nasze ciała: zwalczanie glikacji, zwiększenie produkcji elastyny i kolagenu, poprawę krążenia, zmniejszenie lokalnego nagromadzenia tłuszczu i zmniejszenie stanu zapalnego.

15 zmian w stylu życia, dzięki którym komputer, praca biurowa, telefony komórkowe i media społecznościowe nie zrujnują Twojego ciała:

 1. Jeśli to możliwe, co godzinę rób małe 1-2 minutowe przerwy na spacer, aby przywrócić krążenie w nogach. Poprawi to również Twoją produktywność w ciągu następnej godziny, dzięki pobudzeniu krążenia w mózgu.

 2. W porze lunchu spróbuj wykonać 30- (a nawet 60-) minutową sesję ćwiczeń. Pobudzi to krążenie, metabolizm i produkcję kolagenu/elastyny, zwłaszcza jeśli ćwiczenie obejmuje 20-metrowe przysiady na maszynie wibrującej całe ciało, takiej jak powerplate.

 3. Jeśli jesteś prawdziwym czekoladoholikiem, to jest to czas na czekoladową nagrodę: przez około 30 minut po zakończeniu godzinnych intensywnych ćwiczeń możesz zjeść trochę czekolady, ciasta (nie całe ciasto!) lub podobnego jedzenia, przy czym żadne z nich nie dostanie się do twoich pośladków (środowisko hormonalne bezpośrednio po ćwiczeniach gwarantuje, że tak się nie stanie). Sprytne, co?

 4. Zawsze trzymaj w lodówce w pracy jagody, "żywy" jogurt, orzechy (ale nie orzechy!) i inne zdrowe przekąski, aby uniknąć pokusy odwiedzenia automatu z chipsami/czekoladą. Jagody wspierają tkankę kolagenową i zawierają bardzo mało kalorii.

 5. Unikaj cukru w kawie/herbacie lub wybieraj zieloną herbatę/herbaty ziołowe, które nie zawierają cukru.

 6. Unikaj więcej niż 2 napojów zawierających kofeinę dziennie, ale pij tyle bezkofeinowej kawy/herbaty/zielonej herbaty, ile chcesz.

 7. Obiad składający się z sałatki i grillowanej ryby/kurczaka/chudego mięsa lub oparty na nasionach roślin strączkowych zapewni Ci produktywność w ciągu dnia pracy, dostarczy białka niezbędnego do utrzymania poziomu elastyny i kolagenu oraz sprawi, że nie przyjmiesz więcej kalorii niż potrzebujesz.

 8. Tłuste ryby pomogą w walce z odkładaniem się tłuszczu, dostarczą Ci cennych kwasów tłuszczowych omega-3 o działaniu przeciwzapalnym oraz poprawią krążenie w Twoim organizmie.

 9. Przyjmuj 500-1000 mg aminokwasu karnozyny dziennie, aby przeciwdziałać glikacji spowodowanej reakcją cukru i białek w organizmie (najpierw skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia).

 10. Zamień colę lub inne słodkie napoje gazowane na wodę gazowaną, która nie zawiera cukru ani nadmiernej ilości kwasów. Dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej jest całkowicie nieszkodliwy - problem z napojami gazowanymi tkwi w kwasowości, cukrze i innych substancjach chemicznych, a nie w samych bąbelkach!

 11. Spróbuj częściowo lub w całości chodzić pieszo do pracy i z powrotem: to pobudzi Twój metabolizm, pomoże Ci spalić kilka dodatkowych kalorii i zapewni Ci niezbędną mechaniczną stymulację, która pomoże utrzymać poziom kolagenu i elastyny, a w konsekwencji jędrność.

 12. Staraj się ćwiczyć rano przed pracą lub wieczorem po pracy, aby zniwelować skutki braku aktywności zawodowej. Nawet jeśli masz energię na 20 minut ćwiczeń, to i tak jest to o wiele lepsze niż wylądowanie na kanapie i zawiedzenie organizmu. Nawet 1-2 razy w tygodniu to lepiej niż nic.

 13. Jeśli w ciągu tygodnia jesteś zbyt zmęczony, by wykonywać dużo ćwiczeń, spróbuj zrobić podwójną sesję ćwiczeń w weekend, kiedy masz więcej energii.

 14. Co tydzień poddawaj się dobrej jakości zabiegom na cellulit. Dobry zabieg antycellulitowy pomoże pobudzić krążenie i drenaż limfatyczny, stymulować produkcję kolagenu i elastyny, uwolnić miejscowy tłuszcz i zainicjować wczesną śmierć (apoptozę) komórek tłuszczowych, działając w ten sposób na wszystkie przyczyny spadku kształtu ciała.

 15. Stosuj dobrej jakości krem na cellulit. Dobry krem antycellulitowy, tzn. taki, który zawiera wysokie stężenie składników aktywnych, pomoże zwiększyć krążenie, lipolizę (uwalnianie tłuszczu), naprawę skóry i produkcję elastyny/kolagenu oraz zwalczać stany zapalne, uszkodzenia oksydacyjne i glikację, czyli wszystkie ważne przyczyny powstawania cellulitu.

Dobra wiadomość: technologia może być również wykorzystywana do walki z cellulitem i poprawiania kształtu ciała.

Wspomnieliśmy powyżej, że technologia powoduje cellulit. Jednak technologia może być również wykorzystywana do redukcji cellulitu. Dobrej jakości zabiegi na cellulit i wysoko skoncentrowane kremy antycellulitowe mogą pomóc w zapobieganiu lub redukcji cellulitu i rozluźnienia skóry spowodowanego pracą biurową:

 1. Radiofrekwencja o wysokim natężeniu i głębokiej tkance (RF) jest idealnym zabiegiem do tego celu, ponieważ stymuluje uwalnianie tłuszczu i apoptozę komórek tłuszczowych, powoduje ogromny wzrost krążenia w "tkankach cellulitowych", stymuluje produkcję kolagenu/elastyny, proliferację komórek kolagenowych i napinanie kolagenu. Upewnij się, że wybrałeś silny, głęboko działający zabieg RF, ponieważ wiele zabiegów RF nie jest po prostu wystarczająco silnych lub głębokich.

 2. Kawitacja ultradźwiękowa o wysokiej intensywności również pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Upewnij się, że wybrałeś silny zabieg kawitacyjny, ponieważ wiele zabiegów kawitacyjnych nie ma wystarczającej mocy.

 3. Silny ręczny masaż antycellulitowy również może pomóc, ale ponownie upewnij się, że przeprowadzisz badania przed zapisaniem się na zabieg, ponieważ większość takich masaży jest po prostu niewystarczająco silna lub niewystarczająco zręczna.

 4. Dobry krem antycellulitowy, bogaty w wyżej wymienione rodzaje składników aktywnych, może pomóc w utrzymaniu tkanek bogatych w kolagen w dobrej kondycji, utrzymaniu dobrego poziomu krążenia i powstrzymaniu gromadzenia się tłuszczu. Dzisiejsza technologia oznacza, że wysokiej jakości krem antycellulitowy może zawierać kilka naturalnych składników aktywnych w wysokim stężeniu, co pozwala szybciej osiągnąć lepsze rezultaty. Jednak ze względu na maksymalizację zysków większość takich kremów po prostu nie zawiera wystarczająco wysokich stężeń składników aktywnych, dlatego przed zakupem należy się dobrze rozeznać.

Zabiegi wykonywane raz w tygodniu (w najgorszych przypadkach) lub raz w miesiącu (w przypadku większości pracowników biurowych) mogą pomóc w utrzymaniu cellulitu w ryzach i zachowaniu jędrności ciała, zwłaszcza w połączeniu z codziennym stosowaniem kremu antycellulitowego i powyższymi zasadami dotyczącymi stylu życia.

Nie jest to cud, ale jedyny sposób

Pomijając rzucenie pracy i uzależnienie od ćwiczeń/diety, Protokół Zamrażania to najlepsza rzecz, jaką można zrobić, aby zachować młode, gładkie, szczupłe i jędrne ciało, jednocześnie ciężko pracując i utrzymując dom.

Nie jest to cud, ale obejmuje wszystkie najważniejsze kroki, jakie można podjąć: zwiększenie poziomu aktywności i poprawę diety w ciągu dnia pracy oraz uzupełnienie tych wysiłków o regularne zabiegi "antybiurowe" i stosowanie kremów antycellulitowych, aby zapobiec lub cofnąć szkody wyrządzone przez siedzenie i wpatrywanie się w ekran przez cały dzień.

Nie będzie to skuteczne, jeśli będziesz robić takie rzeczy, jak wypijanie dwóch butelek wina w weekend lub jeśli nie będziesz tego robić.

To zadziwiające, jak wiele osób nie ćwiczy, nie przestrzega diety, nie stosuje regularnie kremów lub nie poddaje się regularnie zabiegom, albo poddaje się zbyt wcześnie, a potem narzeka, że ćwiczenia/dieta/leczenie/krem nie działają.

Tak więc prosta rada brzmi: "bądź cierpliwy" i "po prostu to zrób": jeśli się zorganizujesz i włożysz wysiłek, Protokół Freeze zadziała, a ty poczujesz się dumny ze swojego jędrniejszego, młodszego ciała, zwiększonego poziomu energii i pewności siebie.

A jednocześnie będziesz walczyć z nadwagą, chorobami serca, cukrzycą i rakiem, czyli wszystkimi schorzeniami, na które wpływ ma niewłaściwa dieta, nadmierne spożycie kalorii i brak aktywności fizycznej.

Odkryj kremy do nóg Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie

© 2016-2021 LipoTherapeia. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania bez pisemnej zgody. Ten artykuł został po raz pierwszy napisany w 2016 roku i ostatnio zaktualizowany w 2021 roku.

Jacek Wójcik

Redakcja informator-medyczny.info.pl

Zobacz również