img

Jak medycyna estetyczna radzi sobie z rozstępami?

Rozstępy to zjawisko dość powszechne. Niestety, walka z nimi nadal jest zadaniem skomplikowanym. Te wrzecionowate pasma są w rzeczywistości ubytkami pojawiającymi się w strukturze skóry. Najczęściej pojawiają się na udach, brzuchu oraz pośladkach, choć można je dostrzec także na piersiach i pachach.

Za ich powstawanie odpowiedzialna jest przede wszystkim zaburzona gospodarka hormonalna, pojawiają się jednak także jako konsekwencja wahań wagi oraz zaburzeń w funkcjonowaniu tkanki łącznej. Coraz częściej zwraca się też uwagę na to, że ich obecność może być uwarunkowana przez predyspozycje genetyczne. Co gorsza, niejednokrotnie okazuje się, że wszystkie wymienione czynniki dają o sobie znać w tym samym czasie. Jeszcze nie tak dawno odkrycie rozstępów na skórze nie pozostawiało więc złudzeń, co do tego, że pozostaną one na niej już do końca życia. 

Owszem, nigdy nie brakowało ani kosmetyków przeznaczonych do walki z rozstępami, ani środków farmakologicznych, które mogły być wykorzystywane w tym celu, ich skuteczność nie była jednak duża. Również dziś trudno bezgranicznie ufać kosmetykom, nie oznacza to jednak, że osoby zmagające się z problemem rozstępów są pozbawione wsparcia. Z pomocą przychodzi im medycyna estetyczna i kosmetologia profesjonalna. Jednym z ciekawszych zabiegów cenionych właśnie z uwagi na swoją skuteczność jest laserowe usuwanie rozstępów (czytaj więcej: https://klinikamurano.com/oferta_usuwanie-rozstepow_196.html) Co ciekawe, jest to zabieg, który zawsze budził kontrowersje nie tylko wśród samych pacjentów, ale i wśród specjalistów podejmujących się jego wykonania. Tym, co martwiło najbardziej, były rany, które miały tendencję do długiego gojenia się, obawiano się jednak również ryzyka poparzenia.

Skuteczny sposób na rozstępy

Dziś problem ten ulega jednak zapomnieniu, z pomocą przychodzą bowiem lasery frakcyjne CO2 charakteryzujące się tym, że mogą działać na skórę wybiórczo. Lasery tworzą więc mikro kolumny uszkodzeń termicznych, wokół których znajduje się tkanka zdrowa i nienaruszona. Laser stymuluje powstawanie nowych włókien w miejsce tych, które uległy uszkodzeniu, nic więc dziwnego, że mamy do czynienia z metodą cenioną z uwagi na swoją skuteczność. Już ta skuteczność jest argumentem przemawiającym za zaufaniem laseroterapii, okazuje się jednak, że poddawanie się zabiegowi z użyciem lasera niesie za sobą także inną korzyść.

Jest nią bezpieczeństwo zabiegu, który nie tylko nie pozostawia blizn, ale i nie powoduje zakażenia. Innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować wydaje się być karboksyterapia. I ona jest znana od lat, choć medycyna estetyczna do pewnego momentu zdawała się nie doceniać jej właściwości. Pewne novum, jakie dla niej stanowi sprawia, że niektórzy pacjenci nie potrafią pozbyć się określonych obaw, okazuje się jednak, że nie są one uzasadnione. W tym przypadku czynnikiem leczniczym jest dwutlenek węgla będący jednocześnie jednym z głównych składników ludzkiego organizmu. Oczywiście, o skuteczności karboksyterapii można mówić jedynie wówczas, gdy gaz posiada certyfikację medyczną Tylko wtedy jest on bezpieczny i korzystnie wpływa na nasz organizm.

Krzysztof Armatys

Redakcja informator-medyczny.info.pl

Zobacz również