img

Jak skutecznie dbać o włosy latem?

Lato, słońce, plaża i wysokie temperatury. Wszystko to i jeszcze więcej już niedługo stanie się rzeczywistością. Lato jest synonimem radości, wolności i długich, lejących się sukienek, które świetnie wyglądają z rozpuszczonymi włosami. Wakacje to czas, w którym możemy odrzucić wszystkie troski i po prostu być obecnym w chwili. Pamiętajmy o tym, aby dbać o nasze włosy i chronić je odpowiednimi produktami.

Wiele osób decyduje się na romantyczny i kobiecy wygląd włosów podczas letnich wiatrów. Ważne jest, aby utrzymać rosnący trend przez cały rok, a podczas letnich wakacji chronić włosy przed słońcem, promieniami UV i słoną wodą. W słoneczne dni włosy mogą szybko wyschnąć. Włosy tracą połysk, stają się łamliwe i matowe. Uszkodzenia te są zazwyczaj nieodwracalne. Zadbajmy o to, by nasze włosy po wakacjach wyglądały zdrowo i były lśniące. W przypadku włosów farbowanych należy zwrócić uwagę na trwałość koloru.

Wakacje, ale nie pielęgnacja włosów

Sięgamy po krem z filtrem częściej niż powinniśmy, ale nie zwracamy wystarczającej uwagi na to, jak nasze włosy są chronione przed słońcem. Wiele osób wychodzi z założenia, że czapka, kapelusz lub chustka wystarczą, by ochronić nasze włosy w ciepłe dni. Nasze włosy mogą stracić sprężystość i elastyczność, jeśli ograniczymy się do noszenia szalików i kapeluszy. Skórki włosa otwierają się pod wpływem promieni słonecznych. Promienie UV mogą powodować uszkodzenia struktury włosa.

Niebezpieczeństwo to zwiększa się w przypadku kontaktu ze słoną lub chlorowaną wodą. Ważny jest także częstszy kontakt z wodą. Szkodliwe działanie promieni słonecznych na włosy jest ogromne, gdy są one suszone na słońcu. Ponieważ kropelki wody we włosach działają jak soczewka, która przyciąga do nich promienie słoneczne UV, uszkodzenia mogą być poważne. Włosy mogą stać się suche, łamliwe, tłuste i rozjaśnione.

Ważne jest, aby pamiętać, że promieniowanie UV jest obecne przez cały rok. Słońce może mieć negatywny wpływ na cebulki włosów i osłabiać je, co może prowadzić do zwiększonego wypadania włosów.

Włosy farbowane są najbardziej narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dzieje się tak, ponieważ utraciły one swoją naturalną warstwę lipidową. Promienie UV są bardziej szkodliwe dla włosów o jasnym kolorze. Ze względu na niską zawartość melaniny, włosy o jasnym kolorze są bardziej narażone na działanie promieni UV. Melanina, która nadaje włosom kolor, w naturalny sposób chroni je przed promieniami słonecznymi. Promienie słoneczne nie są w stanie przeniknąć do najgłębszych warstw włosa, ponieważ chroni je melanina.

Co możemy zrobić, aby uchronić nasze włosy przed zniszczeniem w czasie letnich upałów?

Aby chronić włosy przed słońcem, wiatrem i wilgocią, spleć je w warkocz lub zepnij w kok. Możesz też nadać im styl nosząc stylowe kapelusze słomkowe.

Ułożone w ten sposób włosy będą mniej podatne na uszkodzenia słoneczne. Mimo, że nie zapewnia on 100% ochrony, powinniśmy traktować go jako dodatek i alternatywę dla układania włosów w gorące dni.

Specjalna pielęgnacja i kosmetyki chroniące przed promieniowaniem UV, zawierające filtry, zapewniają wyższy poziom ochrony. Dobrym rozwiązaniem w letniej pielęgnacji są delikatne szampony. Nie naruszają one struktury włosa i mogą być częściej stosowane.

W tym szamponie pozytywnym składnikiem jest silikon. Zapewnia on dodatkową ochronę przed wysoką temperaturą, słońcem i słoną wodą. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że urlopowicze zwykle mniej dbają o pielęgnację włosów, szampon ten nadal będzie świetnym produktem podstawowym. Aby zwiększyć swoją ochronę, zachęcam Cię do uzupełnienia swojej letniej kolekcji kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Czytaj również: Jak często należy przycinać włosy?

mężczyzna podczas mycia głowy u fryzjera

Pamiętaj o nawilżaniu włosów

Regularne nawilżanie włosów bogatymi składnikami nawilżającymi będzie dla nich błogosławieństwem. Polecam olejki do włosów, które zawierają filtr UV i różne składniki pielęgnacyjne. Czyste olejki mogą być stosowane jako kuracja po zabiegu, podobnie jak produkty pielęgnacyjne i ochronne z odpowiednimi olejkami.

Regularność jest kluczem

Regularność jest ważna, ponieważ powinnaś nakładać krem z filtrem za każdym razem, gdy Twoje włosy są wystawione na działanie promieni słonecznych. Ochrona włosów w okresie letnim jest niezwykle istotna. Powinna ona być bogata w składniki odżywcze, nawilżające i regenerujące.

Ważne jest, aby stosować filtry i pamiętać, aby trzymać je na włosach zawsze, gdy są one wystawione na działanie promieni słonecznych. Mgiełki do włosów to szybki i łatwy sposób na pozbycie się tego problemu. Mgiełka to najlepiej sprzedający się spray do włosów od Schwarzkopf Professional. Chroni włosy przed szkodliwym działaniem słonej i chlorowanej wody. Zawiera filtry UVA i UVB, które chronią włosy przed przedwczesnym starzeniem, suchością i matowością. Nawet po długich godzinach spędzonych na słońcu włosy wyglądają zdrowo i pięknie.

Zaletą tego produktu jest to, że nie obciąża włosów i jest wodoodporny. Może być stosowany co kilka godzin zarówno na suche jak i mokre włosy.

Mgiełka do włosów z filtrami UV to wygodny sposób na pielęgnację włosów. Wystarczy, że spryskasz włosy przed wyjściem, a mgiełka stworzy na nich barierę ochronną. Koniecznie zabierz ze sobą mgiełkę na wakacje. Możesz ją stosować co godzinę, gdy przebywasz na słońcu.

Ważne jest także stosowanie odżywki

Zalecam stosowanie głębokiej kuracji odżywczej przynajmniej dwa razy w tygodniu, a także maski, aby naprawić uszkodzone łuski włosa. W lecie skuteczne są również specjalne produkty do ochrony włosów, zawierające specjalne składniki i filtry.

Produkty chroniące włosy przed promieniowaniem UV powinny mieć lekką konsystencję i być łatwe w aplikacji. Nie powinny obciążać włosów, aby można je było stosować tak często, jak to konieczne. Styliści fryzur powinni rozważyć stosowanie produktów z filtrami w okresie dużej ekspozycji na słońce.

Ważne jest, aby spłukiwać włosy wodą, która była narażona na działanie chloru lub soli. Produkty, które nie wymagają spłukiwania są dobrym wyborem, szczególnie w miesiącach letnich. Dzięki temu zaoszczędzisz czas.

Jacek Wójcik

Redakcja informator-medyczny.info.pl

Zobacz również