img

Kiedy się wybrać do dermatologa?

Trwałe lub przejściowe problemy ze skórą to problem, z którym zmaga się zdecydowana większość nastolatków. W wielu przypadkach pomoc dermatologa wydaje się czymś oczywistym, a mimo to młodzi ludzie wcale z niej nie korzystają. Nie wynika to jednak z lekceważącego stosunku do własnego zdrowia.

Znacznie poważniejszym problemem okazuje się być to, że sami nie wiemy, kiedy powinniśmy już udać się do lekarza, a kiedy nasz problem jest zbyt błahy.

Dermatolog – kiedy się wybrać?

Teoretycznie nie mamy wcale powodów do dywagowania. Do dermatologa należy udać się zawsze, gdy ma się problemy ze skórą. Nikt nie ma jednak ochoty i czasu na pojawianie się w przychodni za każdym razem, gdy obserwuje u siebie zmiany skórne. Co gorsza, wcale nie jest tak łatwo ustalić, kiedy nasz problem jest poważny, a kiedy możemy poradzić sobie z nim bez konieczności konsultowania się z lekarzem. Zobacz: Ranking najpopularniejszych dermatologów w Warszawie 2018 >>

Długo walczysz z krostkami na twarzy

Warto więc pamiętać o tym, że dermatolog będzie na nas czekał w sytuacji, w której nasza walka z pryszczami zacznie się przedłużać. Oczywiście, pryszcz od czasu do czasu pojawić się może u każdego. Może być mniejszy lub większy, zawsze będzie jednak szpecił. Pojedynczy incydent nie zmusza nas do złożenia wizyty u specjalisty, jeśli jednak pryszczy pojawia się coraz więcej, a my praktycznie nigdy nie możemy powiedzieć, że jesteśmy od nich wolni, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie poszukać pomocy u lekarza. Jest ona konieczna także wówczas, gdy próbujemy walczyć z pryszczami domowymi i aptecznymi sposobami, a jednak żadna metoda nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Leczenie grzybicy paznokciMasz grzybicę

Dermatolog nie zajmuje się jednak wyłącznie pryszczami, warto więc poszukać u niego wsparcia także wówczas, gdy naszym problemem staje się grzybica, w tym zwłaszcza grzybica paznokci. W takim wypadku wizytę u lekarza zaleca zresztą nasz własny zdrowy rozsądek. Trudno przecież ignorować to, że paznokieć zaczyna gnić, a wydzielający się z niego zapach jest naprawdę nieprzyjemny. Każda niepokojąca nas zmiana, jaka zachodzi w paznokciach, powinna być zresztą bodźcem do tego, aby poszukać wsparcia u lekarza. Często pozwala to na wyeliminowanie grzybicy już w początkach choroby. 

Przeszkadza ci jakieś znamię

Kolejnym problemem, który powinien skłonić nas do odwiedzenia dermatologa są dziwne znamiona albo zmiany skórne, które obserwujemy na swoim ciele. Nie ma przy tym znaczenia, czy mamy do czynienia z dziwną brodawką, czy też z pieprzykiem, który nieoczekiwanie się powiększył. Nawet, jeśli zmiany wcale nie wyglądają alarmująco, powinniśmy konsultować je z lekarzem i zyskać w ten sposób pewność, że nie mamy się czego bać. Nie można też zapominać, że wiele brodawek i innych znamion można bezpiecznie usunąć. Wcale nie muszą nas one szpecić, a ich posiadanie nie musi wywoływać w nas uczucia dyskomfortu.

Samodzielne ich usuwanie może być jednak problematyczne i często niebezpieczne dla zdrowia, znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc zaufanie profesjonaliście. Jeszcze nie tak dawno mogliśmy odwiedzać dermatologa nawet nie mając skierowania. Dziś jest ono już jednak potrzebne, a to oznacza, że do wizyty należy się nieco staranniej przygotować. Nawet to nie powinno nas jednak zniechęcać.

Krzysztof Armatys

Redakcja informator-medyczny.info.pl

Zobacz również