Kwas hialuronowy inaczej określany jest jako eliksir młodości, ponieważ w kosmetyce ma szerokie zastosowanie. Jednak w medycynie stosowany jest między innymi w leczeniu chorób nowotworowych, reumatoidalnego zapalenia stawów czy problemów z wątrobą. Kwas hialuronowy to naturalnie występująca w organizmie człowieka substancja.
W najwyższym stężeniu znajduje się w skórze, w mazie stawowej a także w ciele szklistym oka. Kwas hialuronowy to składnik płynów ustrojowych i tkanki łącznej. To również element budujący naczynia krwionośne.
Podstawowa funkcja to wiązanie wody. Około 30% kwasu hialuronowego obecnego w organizmie każdego dnia ulega rozpadowi i zamiast niego pojawiają się nowe cząstki. Z wiekiem jednak ta zdolność organizmu do tworzenia nowych cząstek kwasu maleje. Dochodzi do degeneracji tkanek, w których się znajduje. Dlatego właśnie kwas hialuronowy będzie można uzupełnić przez zastrzyki, tabletki czy kremy.
Jak produkowany jest kwas hialuronowy
Dawniej źródłem były tkanki zwierząt jak miedzy innymi skóra rekina, gałki oczne bydła a także grzebienie kogutów. Ze względu na to, że kwas występował w materiale zwierzęcym w połączeniu z biopolimerami konieczne było stosowanie procesów, które mogły prowadzić do uzyskania czystego kwasu. Jak wynika badań otrzymany w taki sposób kwas będzie dawał niekiedy reakcje alergiczne. Dlatego obecnie głównym źródłem będą szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi. Przy jego otrzymywaniu stosuje się zjawisko fermentacji mikrobiologicznej.
Kwas hialuronowy – jakie pełni funkcje w organizmie?
Kwas hialuronowy w ludzkiej skórze występuje w postaci biopolimeru i razem z kolagenem będzie stanowić główny składnik. Aż połowa kwasu hialuronowego, który znajduje się w ludzkim organizmie znajduje się właśnie w skórze właściwej a także przestrzeni międzykomórkowej. Kwas hialuronowy będzie odpowiadał za odpowiednie nawilżenie skóry. Jedna cząstka wiąże bowiem aż 250 cząstek wody. Gdy poziom w skórze spada dochodzić będzie do degeneracji włókien kolagenowych. W efekcie skóra się wysusza, wiotczeje i będą się tam pojawiać zmarszczki.
Kwas hialuronowy to najważniejszy składnik płynu stawowego. Zdolność do wiązania i wchłaniania wody będzie odpowiadać za sprężystość chrząstki stawowej. Warunkuje on miedzy innymi lepko-sprężyste właściwości jakie ma płyn stawowy i ma istotną rolę w prawidłowym ruchu stawów. Gdy będzie dochodzić do zwyrodnienia stawów może to oznaczać, że zmniejsza się stężenie hialuronianu.
Kwas hialuronowy - zastosowanie w kosmetyce
Kwas hialuronowy to składnik wielu kremów odmładzających. Najczęściej wykorzystywany będzie jednak w gabinetach medycyny estetycznej. W trakcie licznych zabiegów wstrzykiwany będzie w głąb naskórka przez specjalne preparaty. Są to preparaty do wypełniania zmarszczek, które maja postać krystalicznego, plastycznego żelu, który po tym jak będzie wprowadzony do skory wypełni zmarszczkę. Jednak kwas rozkłada się w organizmie rozkłada się naturalnie, dlatego trzeba się liczyć z tym, że te efekty zabiegów nie będą się zbyt długo utrzymywać. W zależności od preparatu i tego, gdzie będzie podany może być to od 6 do 12 miesięcy.