img

Olej kokosowy na cellulit: czy naprawdę pomaga?

Czy olej kokosowy zmniejsza cellulit?

Olej kokosowy jest niezwykle przereklamowanym olejem, który w ciągu ostatnich kilku lat był sugerowany jako cudowny olej do

  • nawilżanie skóry (nie tak dobre jak w przypadku większości innych olejów i masła - olej kokosowy jest "cienkim" olejem, który po prostu NIE nawilża dobrze)

  • bycia zdrowym olejem do jedzenia (badania są niejednoznaczne lub NEGATYWNE w tej kwestii, ale olej kokosowy zdecydowanie nie jest tak dobry dla zdrowia jak oliwa z oliwek extra virgin)

  • bycie dobrym olejem do smażenia (smażenie jest szkodliwe dla zdrowia bez względu na to, jakiego oleju używasz, ale olej kokosowy jest BARDZO złym wyborem, ponieważ ma niski punkt dymienia i nie ma przeciwutleniaczy, które by go chroniły)

  • Pomaganie w utracie wagi (olej kokosowy NIE pomaga w utracie wagi, a cały ten pomysł opiera się na rażącym przeinaczeniu jednej pracy badawczej - nawet autorka tej pracy wystąpiła przeciwko tym, którzy przeinaczają jej pracę i wprowadzają opinię publiczną w błąd)

  • Redukcja cellulitu (absolutnie nie ma uzasadnienia dla takiego twierdzenia, biorąc pod uwagę, że olej kokosowy jest, cóż, w 100% tłuszczem)

Zdecydowanie szum informacyjny nie jest uzasadniony, zwłaszcza w przypadku usuwania cellulitu. Przyjrzyjmy się temu szczegółowo.

Czy olej kokosowy usuwa cellulit? Najlepszy olej kokosowy na cellulit?

Zanim cokolwiek innego, wyjaśnijmy sobie wyraźnie, że nic nie pozbywa się cellulitu.

Chociaż używa się go często, określenie "pozbyć się cellulitu" nic nie znaczy dla 90% kobiet z cellulitem, ponieważ w 90% przypadków cellulitu nie można się "pozbyć". Można go jedynie zredukować.

Zatem prawidłowe pytanie brzmi: "Czy olej kokosowy może zmniejszyć cellulit?".

Co więcej, jak zobaczymy poniżej, olej kokosowy NIE redukuje cellulitu, w żadnym kształcie ani formie, więc szukanie najlepszego oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia do jego redukcji nie ma sensu. Przyjrzyjmy się temu.

Olej kokosowy jest czystym tłuszczem i dostarcza 9 kalorii na gram.

Olej kokosowy jest, cóż, olejem, co oznacza, że zawiera 9 kalorii na gram. Jeśli będziesz spożywać go w dużych ilościach, po prostu przytyjesz. To takie proste. A im bardziej przytyjesz, tym większa szansa na pojawienie się cellulitu, a nie na jego zmniejszenie.

Olej kokosowy składa się w 90% z lipogennych (tj. zwiększających ilość tłuszczu) tłuszczów nasyconych, które są jednym z najgorszych rodzajów tłuszczu dla cellulitu (ustępują jedynie okropnym olejom uwodornionym i olejom smażonym).

Olej kokosowy zawiera również 10% trójglicerydów średniołańcuchowych.

Z drugiej strony, olej kokosowy zawiera również specjalny rodzaj tłuszczu, zwany trójglicerydami średniołańcuchowymi (MCT), który, jak wykazały niektóre badania, ma działanie lipolityczne. Oznacza to, że olej MC T może pomóc w "rozkładaniu" tłuszczu (no, do pewnego stopnia, ale nie ekscytujmy się tym).

10% działania lipolitycznego + 90% lipogennego: sami sobie policzcie.

Jednak wyniki tych badań zostały wyolbrzymione przez przebiegłych marketingowców oleju kokosowego (i płytkich marketingowców z Instagrama), którzy twierdzą, że zwykły olej kokosowy, zawierający tylko 10% MCT, pomaga spalać tłuszcz, podczas gdy jest to (tylko umiarkowanie) prawdziwe w przypadku 100% oleju MCT.

Olej kokosowy składa się w 10% z lipolitycznych (zwalczających tłuszcz) MCT i w 90% z lipogenicznych (zwiększających ilość tłuszczu) tłuszczów nasyconych. Nie trzeba być geniuszem, żeby zorientować się, że olej kokosowy jest bardziej lipogenny niż lipolityczny, a zatem jako całość nie posiada ŻADNYCH właściwości lipolitycznych - wręcz przeciwnie. Im więcej go spożywasz, tym bardziej tyjesz i masz cellulit.

Teraz, jeśli jesteś młodym, szczupłym influencerem z dobrymi genami i ćwiczysz cały dzień, możesz przetrwać lata jedzenia oleju kokosowego bez przybierania na wadze, ale to nie jest zasługa odchudzającego oleju kokosowego, tylko dobrych genów, młodego wieku i dużej ilości ćwiczeń.

Tak, ale co z piciem 100% czystego oleju MCT?

Niezła próba. Wielu sprzedawców oleju kokosowego słusznie twierdzi, że olej MCT, w przeciwieństwie do zwykłego tłuszczu, nie jest zwykłym olejem i jest łatwo wykorzystywany do produkcji energii, ale to naprawdę nic nie znaczy.

Spożywając olej MCT, zamiast wykorzystywać kalorie glukozy pochodzące z węglowodanów lub zwykłego tłuszczu do zaspokajania potrzeb energetycznych, będziesz wykorzystywał kalorie MCT. I co z tego? Całkowita równowaga kalorii w organizmie pozostaje taka sama, a jeśli spożyjesz więcej oleju, MCT lub innego, oznacza to, że będziesz miał w sobie więcej kalorii.

MCT, metabolizm i biegunka

Nawet jeśli olej MCT daje Ci więcej "energii" (serio?) i stymuluje uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych (lipolizę), to i tak musisz ten uwolniony tłuszcz "spalić" w mięśniach i organach.

W rzeczywistości nigdy nie wykazano, aby MCT pobudzały metabolizm w takim stopniu, aby zrekompensować 9 kalorii na gram, które zawierają.

(Dwoma dobrymi przykładami kwasów tłuszczowych pobudzających metabolizm są składniki oleju rybiego, DHA i EPA - ale to materiał na inny artykuł).

Nie wspominając już o tym, że nie można spożywać znacznych ilości MCT, aby uzyskać znaczący efekt "lipolityczny", nie dostając przy tym biegunki. Ważny szczegół.

Olej MCT to nie to samo, co olej kokosowy: duża różnica

Jednak najważniejszym szczegółem jest to, że olej MCT NIE jest olejem kokosowym, tylko olejem MCT.

Tak więc nawet jeśli olej MCT rzeczywiście ma pewne korzyści związane z redukcją tkanki tłuszczowej, nie przekładają się one wcale na korzyści oleju kokosowego w redukcji tkanki tłuszczowej/cellulitu.

W rzeczywistości olej kokosowy jest tuczący - niezależnie od tego, co mówią płytcy/płatni blogerzy i instagramerzy.

Co powiesz na stosowanie oleju kokosowego - lub nawet oleju MCT - na nogi w celu miejscowej redukcji cellulitu?

Nakładanie zwykłego oleju kokosowego na nogi w celu redukcji cellulitu jest całkowicie bezcelowe. Tak, olej kokosowy w pewnym sensie nawilży nogi (nie jest nawet tak dobry jak stary dobry olej migdałowy i nie jest tak dobry w nawilżaniu jak masło shea lub masło kakaowe), ale to wszystko.

Stosowanie oleju kokosowego na nogi nie przynosi żadnych korzyści w walce z cellulitem.

Z drugiej strony, stosowanie 100% czystego oleju MCT może przynieść pewne korzyści lipolityczne, ale samo w sobie nie jest to wystarczające, aby w rozsądnym czasie spowodować znaczące zmiany w wyglądzie cellulitu.

Efekt jest bardzo łagodny, a aby uzyskać widoczną różnicę, należy stosować o wiele silniejsze substancje aktywne o działaniu antycellulitowym, takie jak wysoko oczyszczona i biodostępna kofeina, forskolina, centella asiatica itp.

Tak więc w sumie, odpowiadając na pierwotne pytanie:

Nie, olej kokosowy nie usuwa cellulitu. W rzeczywistości nie jest nawet bliski jego redukcji, ani po spożyciu doustnym, ani po zastosowaniu miejscowym. A spożywanie oleju kokosowego w dużych ilościach doustnie z pewnością pogłębi cellulit.

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
100+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę

Krzysztof Armatys

Redakcja informator-medyczny.info.pl

Zobacz również