img

OPERACJA PIERSI: JAKIE SĄ TWOJE OPCJE?

Zazwyczaj każda wzmianka o operacji piersi natychmiast przywodzi na myśl powiększenie, lub użyć odpowiedniego terminu, "mammoplastyka powiększająca". Jest to jednak tylko jeden z czterech głównych typów operacji piersi. Istnieją również trzy kolejne kategorie: redukcja piersi, podnoszenie piersi i operacja rekonstrukcji piersi. Oto trzy krótkie streszczenia przedstawiające te trzy różne rodzaje operacji piersi.

Operacja piersi

Zacznijmy od najbardziej znanej kategorii operacji piersi, operacja powiększania piersi jest wykonywana w celu poprawy wyglądu piersi. Może być tak, że kobieta nie jest zadowolona z rozmiaru lub kształtu piersi po porodzie i karmieniu piersią, piersi są zbyt małe dla jej klatki piersiowej, a może są asymetryczne. W takim przypadku rozwiązaniem może być mammoplastyka powiększająca.

Operacja powiększenia piersi wykorzystuje implanty do zwiększenia objętości, rozmiaru lub skorygowania kształtu. Implanty mogą być wprowadzane powyżej lub poniżej mięśnia piersiowego, co w przypadku konieczności wykonania mammografii powodowałoby mniejsze zakłócenia. Implanty są tworzone za pomocą silikonowych worków wypełnionych albo słoną wodą (solą fizjologiczną) albo żelem silikonowym, ale częściej stosuje się różne rodzaje soli fizjologicznej.

Przed przystąpieniem do zabiegu ważne jest, aby zrozumieć swoje oczekiwania i poznać ryzyko. Wszystkie operacje niosą ze sobą ryzyko, ale powiększanie piersi jest niezwykle popularną procedurą, szczególnie dla doświadczonego chirurga plastycznego, takiego jak Dr. di Mauro.

Rekonstrukcja

Osoby, które poddają się operacji rekonstrukcji piersi, robią to w celu uzyskania prawidłowego wyglądu i odczuć po urazie lub operacji. Oprócz odtworzenia naturalnego kształtu i pożądanej objętości, dość często trzeba będzie odtworzyć także okolice brodawki sutkowej i brodawki sutkowej. W tym przypadku zdolność do karmienia piersią i normalne odczucia zostaną utracone z powodu utraty gruczołów mlecznych itp.

Pożądany kontur i wielkość można uzyskać za pomocą implantów piersi lub poprzez zgrubienie tkanki z innego obszaru ciała pacjentki, zwykle wokół brzucha, pośladka lub pleców. W przypadku odtworzenia tylko jednej piersi, implant lub tkanka będą musiały być tak dobrane, aby odpowiadały istniejącej naturalnej piersi.

Redukcja

Chociaż duże piersi są pożądane przez wielu, to rzeczywistość wiszących dużych piersi oznacza dla wielu kobiet podrażnienia, otarcia ramiączek stanika, ból pleców i dyskomfort. W takim przypadku odpowiedzią może być często "mammoplastyka redukcyjna" lub redukcja piersi.

Ten rodzaj operacji polega na usunięciu części piersi, w tym tłuszczu i skóry. Jest to poważna procedura, która musi być wykonana przez wykwalifikowanego chirurga w celu zachowania wrażenia na piersi i tkanki gruczołowej wokół brodawki sutkowej i otoczki oraz zdolności do produkcji mleka. Chociaż operacja może spowodować powstanie pewnego stopnia blizn, wiele kobiet czuje się wyzwolonych przez jej efekty.

Lifting

Z czasem skóra staje się słaba i niezdolna do podtrzymywania wagi piersi lub może dojść do ich obwisłości z powodu utraty wagi lub karmienia piersią, co powoduje obwisłość piersi. Mastopeksja, właściwym terminem dla liftingu piersi jest proces usuwania nadmiaru skóry w celu podniesienia piersi. U niektórych kobiet skóra nie jest wystarczająco mocna i sprężysta, aby utrzymać ciężar piersi, powodując ich obwisłość.

Krzysztof Armatys

Redakcja informator-medyczny.info.pl

Zobacz również