img

Polifenole: borówki, jeżyny, granaty i czarne winogrona ujędrniają skórę, zapobiegają cellulitowi i zatrzymywaniu wody w organizmie

Resweratrol, pterostilben i Twoja skóra

Wiele składników odżywczych reklamuje się jako "antycellulitowe", "dobre dla skóry" lub "poprawiające krążenie", ale tylko nieliczne z nich rzeczywiście spełniają swoje zadanie. Jednym z takich wybranych składników odżywczych jest resweratrol, wraz ze swoim lepiej przyswajalnym i silniejszym "kuzynem", pterostilbenem.

W tym artykule podsumowujemy korzyści płynące z tych składników odżywczych oraz żywności, która je zawiera.

Odkryj kremy do nóg Celluence®.
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

Resweratrol i pterostilben na cellulit, zatrzymywanie wody w organizmie i ujędrnianie skóry

Pterostilben i resweratrol to dwa szeroko badane związki fitochemiczne, które mogą:

  • hamować gromadzenie się tłuszczu w komórkach tłuszczowych

  • zwalczać wolne rodniki

  • zwalczać przewlekłe, słabo nasilone stany zapalne

  • pomagać chronić kolagen, kwas hialuronowy i elastynę przed uszkodzeniami

  • stymulować syntezę kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny.

Połączenie tych działań na skórę, tkankę tłuszczową i naczynia krwionośne oznacza silniejszą, zdrowszą i jędrniejszą skórę, naczynia krwionośne i mikrokrążenie - a w konsekwencji mniejsze zatrzymywanie wody, mniejszy cellulit i lepszą jędrność skóry.

Polifenole: najlepsze "skórne" składniki odżywcze

Polifenole to najlepsi przyjaciele Twoich nóg i Twojej skóry, a także numer jeden wśród składników odżywczych przeciwdziałających starzeniu się skóry, zatrzymywaniu wody w organizmie, utracie jędrności i cellulitowi.

Im więcej polifenoli spożywasz, a mniej cukru i pustych kalorii, tym lepszy będzie Twój ogólny stan zdrowia i wygląd, w tym nóg i tyłka.

Mniejsze zatrzymywanie wody w organizmie, lepsze krążenie, większa jędrność i elastyczność skóry oraz lepszy metabolizm to tylko niektóre z korzyści płynących ze spożywania polifenoli.

Jagody, zatrzymywanie wody, przeciwdziałanie starzeniu i cellulitowi

Jagody zawierają bardzo mało kalorii w porównaniu z ilością zawartych w nich fitochemikaliów i mogą być spożywane bez myślenia o kaloriach. Jagody i warzywa to najlepsze przykłady pokarmów, które bez względu na to, ile ich zjesz, po prostu nie spowodują, że przytyjesz.

Najlepszymi owocami do tego celu są jagody i jeżyny, ale dosłownie wszystkie owoce jagodowe (truskawki, maliny, jeżyny, jagody goji, żurawina (oczywiście niesłodzona), jagody maqui, jagody acai itd.), jak również granaty, są pełne polifenoli zwalczających cellulit, chroniących naczynia krwionośne i poprawiających elastyczność skóry.

Jagody borówki czernicy, które są w zasadzie superdoskonałymi jagodami o znacznie większej zawartości polifenoli, są prawdopodobnie najlepszymi owocami jagodowymi, jakie można spożywać, ale są bardzo trudno dostępne.

Czarne winogrona | Soki i smoothie jagodowe | Świeże soki vs pakowane

Czarne/purpurowe winogrona, choć bogate w polifenole, zawierają również dużo cukrów, więc ogranicz ich spożycie. Z drugiej strony, możesz spożywać tyle jagód i granatów, ile chcesz, ale zawsze wolisz prawdziwe owoce od soków lub smoothies - nawet jeśli są świeżo wyciskane.

Nie należy pić napojów z soku jagodowego ani soków w proszku, które są przesłodzone i/lub rozcieńczone, a jedynie świeży sok jagodowy lub prawdziwe świeże jagody.

Czerwone wino a jagody

Czerwone wino, produkowane z czerwonych lub czarnych winogron, z pewnością zawiera duże ilości resweratrolu i/lub pterostilbenu oraz innych korzystnych polifenoli. Białe wino również zawiera pewne ilości resweratrolu i innych polifenoli. Jednak wiele dobroczynnych właściwości tych fitochemikaliów zostało zniwelowanych przez zawartość alkoholu.

Dlatego w przypadku czerwonego wina zalecamy spożywanie umiarkowanych ilości, co często jest korzystne dla uwolnienia się od stresu, a polifenole pozyskujemy z owoców jagodowych, świeżych owoców jagodowych, suplementów lub - do stosowania miejscowego - skoncentrowanych kremów do pielęgnacji skóry wysokiej jakości (patrz poniżej).

Polifenole w suplementach i kremach do pielęgnacji skóry

Resweratrol i pterostilben są również dostępne w suplementach diety, z których wiele jest wartych przyjmowania.

Są one również rzadko spotykane w kremach do pielęgnacji skóry, choć zazwyczaj w bardzo niskich stężeniach (zaledwie 0,01%).

Spośród tych dwóch fitochemikaliów bardziej sensowne jest stosowanie pterostilbenu, który jest lepiej przyswajalny (doustnie lub miejscowo) i ogólnie lepszy od resweratrolu.

Odkryj kremy do nóg Celluence®.
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

© 2020-2021 LipoTherapeia. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania bez pisemnej zgody. Ten artykuł został po raz pierwszy napisany w 2020 roku i ostatnio zaktualizowany w 2021 roku.

Jacek Wójcik

Redakcja informator-medyczny.info.pl

Zobacz również