img

Poznaj specyfikę przebarwień i walcz z nimi

Piegi możemy jeszcze uznać za urocze, gdy jednak mamy do czynienia z ciemniejszymi przebarwieniami pojawiającymi się wokół ust, czy też z plamami na rękach, trudno nie zgodzić się z tym, że nie wyglądają one wcale dobrze. Czasem mogą martwić nas też białe plamki na skórze, bez względu jednak na to, jak wyglądają przebarwienia, niezmiennie obserwując je zadajemy sobie pytanie o to, skąd się biorą i jak można się ich pozbyć.

Za ich powstawanie odpowiedzialne są melanocyty, a więc komórki, które wytwarzają melaninę będącą barwnikiem skóry. Nie zawsze jest ich dokładnie tyle, ile być powinno, bywa zaś i tak, że są one przesadnie aktywne, co przyczynia się do tego, że produkują więcej barwnika niż potrzeba. Przebarwienia zwykle pojawiają się w tych miejscach, które najczęściej są narażone na działanie promieni słonecznych. Najwięcej zmartwień dostarczają te, które pojawiają się na twarzy, choć problematyczne bywają także przebarwienia na dłoniach, przedramionach, ramionach oraz na dekolcie i na łydkach. Ich powstawanie to również w dużym stopniu konsekwencja promieniowania ultrafioletowego, choć przynajmniej cześć winy ponoszą zaburzenia hormonalne, stany zapalne, a nawet niektóre leki i same składniki wielu lekarstw, kosmetyków i perfum.

Przebarwienia skóry - u co trzeciej kobiety

Szacuje się, że przebarwienia mogą dotyczyć nawet co trzeciej kobiety po trzydziestym roku życia i dziewięciu na dziesięć z tych, które mają już więcej niż pięćdziesiąt lat. Jeśli pojawiają się w młodszym wieku, zwykle odpowiadają za nie hormony i to zarówno te ich zaburzenia, które wynikają ze zmian w organizmie kobiety, jak i te, które są efektem podejmowanego leczenia. Po czterdziestym piątym roku życia mamy zresztą do czynienia z jeszcze jedną przyczyną zmian hormonalnych, te bowiem są związane z przekwitaniem i stosowaną często w takim przypadku hormonalną terapią zastępczą.

Leczenie przebarwień skóry

Coraz częściej mamy też do czynienia z przebarwieniami, które są konsekwencją nieprawidłowej pracy wątroby. Przebarwienia nie muszą być naszym towarzyszem do końca życia, choć pozbycie się ich zwykle nie jest prostym zadaniem. Najlepiej w takim przypadku zdecydować się na spotkanie z dermatologiem, który, dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy medycznej, szybciej zorientuje się, co jest ich przyczyną. Nie można zresztą zapominać o tym, że plamy na skórze mogą być też sygnałem informującym nas o tym, że nasz organizm ma poważniejsze problemy i tylko lekarz jest w stanie rozpoznać je na czas. Podczas likwidowania przebarwień kluczowe znaczenie wydaje się mieć zarówno ich charakter, jak i to, na jakiej głębokości się pojawiają.

Walka z nimi może odbywać się na wiele sposobów, możemy więc korzystać zarówno z kremów rozjaśniających, jak i z bardziej intensywnych zabiegów odbywających się w gabinetach dermatologicznych. Wśród kosmetyków szczególnie dobrze sprawdzają się te, które mają w swoim składzie kwasy owocowe i witaminę C, obie substancje doskonale radzą sobie bowiem z rozjaśnianiem tych przebarwień, które już istnieją. Pomaga także kwas kojowy, hydrochinon oraz arbutyna, dzięki której melanocyty nie są już tak aktywne.

Michał Kaczmarek

Redakcja informator-medyczny.info.pl

Zobacz również